Impreza 25.06.2017

 

Zadanie polega na realizacji jednodniowej imprezy zatytułowanej Grudusk. Dzień z życia średniowiecznej osady, która jest planowana na 26. 06.2016 r.
W ciągu tego dnia w osadzie przy „Zielonej Górze” odbędą się warsztaty archeologii doświadczalnej (garncarstwo, kowalstwo, kuchnia średniowieczna, wylepianie pieca chlebowego itd.), wytwarzania średniowiecznych instrumentów muzycznych oraz tańca. Wszystkie warsztaty będą otwarte dla publiczności, bezpłatne i będą realizowane w myśl zasady: zobacz, dotknij, spróbuj zrobić!
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat średniowiecza podczas otwartego seminarium archeologii doświadczalnej. W trakcie seminarium zostaną wygłoszone wystąpienia (wraz z prezentacjami multimedialnymi) na temat: średniowiecznego garncarstwa, kowalstwa, kuchni, uzbrojenia i sztuki walki, muzyki i tańca, gier i zabaw, oraz samych wykopalisk w Grudusku.
Przez cały czas trwania imprezy na terenie osady będzie funkcjonowało otwarte dla zwiedzających obozowisko wojów, wraz z przymierzalnią strojów średniowiecznych. Publiczność będzie mogła nie tylko oglądać zmagania wojowników ale również spróbować swoich sił w zaaranżowanych potyczkach z profesjonalistami. Działać będzie również stanowisko łucznicze.
Najdawniejsze dzieje Gruduska, nie tak dawno odkryte podczas podczas wykopalisk archeologicznych i tajniki swojego zawodu przybliży małym i dużym uczestnikom w przystępnej formie (poprzez zabawę) archeolog, podczas warsztatów zatytułowanych: Archeologia dla dzieci na poważnie.
Z pewnością wiele przyjemności, radości zarówno dzieciom, młodzieży jak i dorosłym sprawią różne gry i zabawy z epoki, zarówno ruchowe, jak i planszowe. Podobnie jak warsztaty wytwarzania instrumentów muzycznych, czy nauka średniowiecznych tańców przy muzyce na żywo.
W wykonaniu wojów zaplanowano inscenizację– napad Prusów na osadę. Będzie to nie tylko pokaz kunsztu średniowiecznej walki, zmagań wojowników w otwartym terenie ale i wielkie widowisko. Miejscowe grupy teatralne przedstawią amatorski spektakl pt. „Średniowiecze na wesoło”.